Echoes of Europe

Section categories
Calendar
«  July 2013  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Entries archive
Our poll
Rate my site
Total of answers: 12
Site friends
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Blog

Main » 2013 » July » 10 » Wielkanoc w Polsce i w Rumunii
15.52.23
Wielkanoc w Polsce i w Rumunii

Ze względu na fakt, że nie jestem osobą, która zwykle chodzi do kościoła, wolę modlić się w ciszy i spokoju, nie z innymi ludźmi, nie znam więc wszystkich rytuałów kościoła prawosławnego i znam jeszcze mniej tych z kościoła katolickiego. Chcę powiedzieć, że zostałem ochrzczony w kościele prawosławnym, ale zgadzam się z każdą religią na ziemi, która promują wartości, takie jak równość między kobietami i mężczyznami, miłość do ludzi i do całego stworzenia Boskiego (zwierzęta, rośliny , itp.). Tak więc widzę Boże stworzenie we wszystkim, co jest wokół mnie i dlatego to  szanuję .

Mogę zauważyć pewne różnice pomiędzy tymi dwoma sposobami czczenia tego wydarzenia. Oczywiście nie chcę zrozumieć, dlaczego kościoły: prawosławny i katolicki rozdzieliły się w 1054. Z powodu tego wydarzenia, kościoły chciały mieć coraz więcej różnic i dlatego w większości przypadków daty, w których katolicy i prawosławni ludzie świętują Wielkanoc przypadają na inny dzień.

Dla wszystkich chrześcijan Wielkanoc stanowi najważniejszą uroczystość wraz z obchodami narodzin Jezusa Chrystusa.

Biorąc pod uwagę, że te dwie religie dominują w Polsce (katolicyzm) oraz w Rumunii (prawosławie), mogę powiedzieć, że obchody tego wydarzenia mają dużo podobieństw, a także różnic. Z chrześcijańskiego punktu widzenia, polskie i rumuńskie tradycje związane z tym wydarzeniem znajdują się pod wpływem dwóch kościołów w dużej mierze.

Dla katolików i prawosławnych, Wielkanoc poprzedzona jest długim okresem Wielkiego Postu trwającym 40 dni. Różnice między tymi religiami to: przedziały czasu przeznaczone na Wielki Post, które się nie pokrywają, katolicy nie jedzą mięsa (ale mogą jeść ryby), nie piją alkoholu w piątek i dążą do wewnętrznego spokoju przez cały okres Wielkiego Postu; dla prawosławnych, Wielki Post polega na niepiciu alkoholu lub spożywaniu innych substancji pobudzających, na niejedzeniu żywności pochodzenia zwierzęcego (jaja, mięso, mleko), nawet niespożywanie oleju, tylko prze kilka dni są pewne wyjątki pod względem jedzenia ryb,  zachowanie wewnętrznego spokoju (modlenie się i medytacja związana z życiem Jezusa) i miłości do innych. Małżeństwa i chrzty nie odbywają się w tym okresie, a ludzie chodzą do kościoła, by wyznać swoje grzechy i by uzyskać wybaczenie od Boga.

Kiedy zaczynamy być bliżej Niedzieli Wielkanocnej, ilość mszy związanych z tym wydarzeniem zaczyna się zwiększać w obu kościołach, osiągając punkt kulminacyjny wraz z Wielkim Tygodniem. Ten tydzień rozpoczyna się wraz "Niedzielą Palmową", uroczystością, która w przeszłości była poświęcona rzymskiej bogini kwiatów i wiosny, Florze, ale możemy wziąć pod uwagę wiele uroczystości, które zostały przekształcone z pogańskich tradycji w tradycje chrześcijańskie i niektórzy chrześcijan naprawdę wierzą, że te uroczystości mają chrześcijańskie pochodzenie. Co więcej, równocześnie ci ludzie uważają za heretyka każdego, kto nie zgadza się z tym, że te tradycje mają chrześcijańskie pochodzenie. Czasami Kościół ma duży wpływ na sposób myślenia ludzi, uświadamianie ideologiczne i sprawia, że czasami stają się fanatykami.

W tym dniu (Niedziela Palmowa) chrześcijanie przynoszą do kościoła gałązki wierzbowe i inne rodzaje kwiatów, by upamiętnić wjazd Jezusa do Jerozolimy, potem te gałęzie i kwiaty będą pobłogosławione w czasie nabożeństwa, ludzie zabiorą do domu owe gałązki, które zostaną umieszczone w pobliżu ikony lub krzyża.

 

Czwartek z związku z Wielkim Tygodniem jest nazywany Wielkim Czwartkiem - to dzień, w którym chrześcijanie obchodzi Ostatnią Wieczerzę Jezusa Chrystusa i jego apostołów. Również w tym dniu kapłan umywa stopy 12 osób, to samo jak Jezus Chrystus uczynił w stosunku do swoich apostołów.

W Wielki Piątek w kościele katolickim nie odbywa się żadna msza, ale w cerkwi jest ich dużo. W tym dniu niektórzy ludzie nie jedzą nic, nawet nie piją. Również wtedy ludzie prawosławni chodzą na kolanach pod stołem trzy razy. Na tym stole znajduje się Biblia, srebrny krzyż i kwiaty. To symbolizuje, że jesteśmy jakby pochowani w grobie Jezusa, ale śmierć oznacza tylko spacer w tym życiu i życie istniejące po śmierci.

 

W Wielką Sobotę chrześcijanie przychodzą do kościoła z jedzeniem, aby je pobłogosławić. W tym dniu ma miejsce specjalna msza, w trakcie której świętujemy zmartwychwstanie Jezusa – w kościele prawosławnym. Z kolei w kościele katolickim ta msza obywa się w rano, w Niedziele Wielkanocną. Msza trwa około 2 godzin w kościele katolickim, w cerkwi całą noc.

 

Ponieważ jestem w Polsce i chcę doświadczyć polskiej kultury w jak największym stopniu, poszedłem do kościoła Katolickiego na mszę poświęcenia wody i ognia. To był pierwszy raz, kiedy brałem udział we mszy w kościele katolickim i mogę powiedzieć, że istnieją pewne różnice między katolikami i prawosławnymi: sposób robienia krzyża, gdy chcesz się modlić, czas przeznaczony na mszę oraz sposób, w jaki odbywa się msza (w kościele katolickim msza zaczyna się od błogosławieństwa ognia i wymiany "światła" między ludźmi, podczas gdy w cerkwi ksiądz dzieli "światło" z ludźmi o północy, później ludzie idą z tym światłem w domu, na cmentarze; potem wracają na dalszy ciąg mszy).

W niedzielę, pierwszy dzień Wielkanocy, tu w Polsce widziałem, że ludzie biorą udział we mszy i przygotowują dużo jedzenia na to wydarzenie, które zazwyczaj spędzane jest z rodziną. W Rumunii (prawosławne rodziny), pierwszą rzeczą, którą ktoś robi po przebudzeniu jest poinformowanie innych, że Jezus zmartwychwstał, a pozostali będą odpowiadać na to: "To prawda, że On zmartwychwstał". Zanim rodzina zje śniadanie, ta osoba myje twarz w  wodzie, w której znajduje się czerwone jajko i srebrna lub złota moneta, potem ta osoba zje chleb - anaforę i  wypije wino. Niestety nie świętowałem Świąt Wielkanocnych z rodziną, ale czułem się bardzo dobrze w czasie tego święta w jednej z polskiej rodziny - sprawili, że czułem się jak w domu.

Byłem zaskoczony, że w Polsce jest tradycja, by malować i dekorować jaja, co dla mnie jest wielką sztuką. Ponadto, istnieje wiele rodzajów żywności rozpatrywanych w kategoriach tradycji jak "Biały barszcz" dla Polaków i jagnięcina dla Rumunów.

 

Biorąc pod uwagę różnice między polskimi a rumuńskimi sposobami świętowania Wielkanocy, jestem pewien, że będą mogli czuć się jak w domu i nie przegapią niczego, jeśli zdecydowaliby się świętować Wielkanoc w innym kraju.

Category: Polski | Views: 726 | Added by: Ciprian | Rating: 0.0/0